Birth:13 September 18563527 Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska Death:30 June 1910 (Age 53) Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska
13 September 1856 - godz. 11.00 (rano)3527 Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska
Address:
Warszawa, ul. Długa 545
Christening
5 October 1856 (Age 22 days) Warszawa Nawiedzenia NMP, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska
Note: Akt 625/1856: Działo się w Mieście Warszawie dnia piątego Października Tysiąc osiemset pięćdziesiątego szóstego roku o godzinie kwadrans na szóstą po południu. Stawił się Antoni Magnuski Obywatel lat trzydzieści sześć liczący, w obecności Jana Graff Obywatela i Antoniego (Walty? Kolby?) wyrobnika, obydwaj po lat trzydzieści trzy mających, w Warszawie zamieszkałych, i okazał Nam dziecię płci męskiej, urodzone tu w Warszawie, przy ulicy Długiej pod liczbą pięćset czterdzieści pięć, dnia trzynastego Września roku bieżącego o godzinie jedynastej rano, z jego małżonki Pauliny z Rytwińskich lat dwadzieścia pięć mającej. Dziecięciu temu na Chrzcie Świętym odbytym w dniu dzisiejszym nadane zostały imiona Antoni Henryk a Rodzicami jego Chrzestnymi byli wyżej wymieniony Jan Graff i Józefa Kuczyńska. Akt ten stawającym i świadkom przeczytany, przez Nas Ojca i Świadka pierwszego podpisany został, drugi oświadczył iż pisać nieumie. Ksiądz Apolinary Grochowski Wikariusz parafii Panny Maryi, Antoni Magnuski, Jan Graff
Marriage
Religious Marriage Helena Pelagia Klippel - 19 October 1905 (Age 49) Kraków, Kraków, Kraków, Małopolskie, Polska
Note: Kraków: 50,059559 ° 19,925870 °
Marriage - Akt 607 - Warzawa - Wszystkich Świętych
Was the marriage in Kraków or Warzawa?
From Robert Magnuski:
They did get married in Kraków. The entry in Warzawa was recorded because of marriage banns published in parishes where he and she had lived.
Burial
1910 (Age 53) Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska
Lilpop, Rau i Loewenstein (LRL) – spółka akcyjna i fabryka założona w 1866 w Warszawie, zlikwidowana w 1944. Początkowo działająca w Śródmieściu, do II wojny światowej na Woli. Zakłady "Lilpopa" były największym zakładem przemysłowym międzywojennej Warszawy. Do 1939 firma zajmowała czołową pozycję w polskim przemyśle budowy maszyn.
Asortyment
Spółka oferowała bardzo szeroki zakres produkowanych urządzeń, były to: lokomotywy, szyny, wagony kolejowe, wagony tramwajowe, samochody, nadwozia autobusów, urządzenia wodociągowe, maszyny rolnicze, podwozia samochodów ciężarowych (Chevrolet, Buick), silniki spalinowe, maszyny parowe, turbiny wodne, sprzęt pożarniczy, maszyny pralnicze, elementy mostów kolejowych i miejskich, piece, a także produkty na potrzeby militarne.
Historia - Początki spółki
Początki firmy sięgają 1818 roku, kiedy angielski kupiec Tomasz Evans i metalurg Józef Morris (przy współudziale Polaka, inżyniera Lessera) utworzyli w Warszawie pierwszą odlewnię żelaza i metali kolorowych (Odlewnia i Rządowa Fabryka Machin). Nowa firma, po odejściu w 1824 J. Morrisa, funkcjonowała pod nazwą "Bracia Evans" i znajdowała się początkowo przy ul. Pieszej, a następnie została przeniesiona na ul. Świętojerską do budynków po kościele św. Jerzego i przylegającym do niego klasztorze. W 1855 jako wspólnicy do spółki dołączyli Stanisław Lilpop i Wilhelm Rau (późniejszy dyrektor techniczny fabryki), obejmując funkcje zarządców Odlewni i Rządowej Fabryki Machin. Spółka "Lilpop i Rau" produkowała w tym okresie wagony i szyny kolejowe, co było związane z zamówieniami na nowo powstającą Kolej Warszawsko-Wiedeńską. W 1866 wykupili oni firmę od dotychczasowych współwłaścicieli i zostali jedynymi udziałowcami fabryki "Bracia Evans" w Warszawie przy ul. Świętojerskiej. Wtedy też Joanna Lilpop, żona Stanisława Lilpopa (zmarłego w 1866 roku) została pierwszą kobietą (i przez długi czas jedyną) we władzach spółki akcyjnej[2] w Królestwie Polskim.
W 1868 do spółki dołączył przemysłowiec belgijski, baron Seweryn Loewenstein. Wniósł on kapitał, który pozwolił na wykup Rządowej Fabryki Machin na Solcu. Rozwijając działalność, spółka nawiązywała do tradycji, podkreślając ciągłość z przejętym zakładem Evansów, podając w ogłoszeniach datę rozpoczęcia działalności na rok 1818. W 1872 powołano do życia Akcyjne Zakłady Mechaniczne Lilpop, Rau i Loewenstein, w 1873 przekształcone w Towarzystwo Przemysłowe Zakładów Mechanicznych Lilpop, Rau i Loewenstein Spółka Akcyjna (nazwisko Lilpop, które zostało w nazwie spółki związane jest z Karolem Lilpopem). W latach 1873–1875 spółka była głównym wykonawcą (jako Przemysłowe Towarzystwo Akcyjne Lilpop, Rau i Loewenstein), mostu kolejowego w Warszawie.
W latach 1881–1890 kierownictwo spółki zorganizowało pierwszy koncern hutniczo-metalowy w Polsce (z dominującą rolą zakładów "Lilpop, Rau i Loewenstein"), obejmujący także firmy z innych gałęzi przemysłu – łącznie utworzyło go 14 przedsiębiorstw na terenie Królestwa Polskiego i Imperium Rosyjskiego – konsolidację w branży umożliwił także kryzys w Rosji w latach 1882–1886, kiedy to spółce udało się wykupić mniejsze fabryki rosyjskie i zdominować rynek prywatnych kolei rosyjskich. Wzmocniło to dodatkowo pozycję "Lilpopa" w Rosji, gdyż od początku swego istnienia utrzymywał stałe przedstawicielstwa w Petersburgu, Moskwie, Kijowie, Tyflisie, Odessie oraz Baku. W wyniku podniesienia ceł produkcja została w 1887 przeniesiona do Zagłębia Donieckiego. Od 1895 nastąpiło stopniowe zanikanie produkcji maszyn rolniczych (znajdujących się na drugim miejscu w profilu produkcji zakładu, obok szyn i taboru kolejowego).
Fabryki w Warszawie
Produkcja z zakładów na Świetojerskiej była przenoszona do rozbudowywanych zakładów na Solcu i w rezultacie zakłady przejęte z fabryką Braci Evans zostały zamknięte (Świetojerska w 1881) lub odsprzedane (Drzewica w 1886). W końcu XIX wieku zaczęło się przenoszenie produkcji do nowej fabryki na rogu ulic Bema i Prądzyńskiego na Woli.
Spółka ta nie ograniczała się tylko do produkcji na ulicy Świętojerskiej, Bema czy na Solcu. W 1877 powstała dzięki zamówieniom rosyjskim Warszawska Fabryka Stali na Nowej Pradze (ulica Stalowa), gdzie udziałowcami były spółka Lilpop, Rau i Loewenstein oraz Starachowickie Towarzystwo Urządzeń Górniczych. 1 kwietnia 1879 przewalcowano w niej pierwszą szynę stalową (inne fabryki firmy wytwarzały szyny kolejowe znacznie wcześniej), a wytwarzano tutaj też obręcze i osie wagonowe.
W 1904 rada nadzorcza spółki zezwoliła na zakup nowej posesji (dzisiejsze pozostałości fabryki przy ul. Bema 65) wraz z budynkami w Warszawie (Kolonia Fabryczna Augustówka), której sprzedawcą było likwidowane Akcyjne Towarzystwo "August Rephan". W wykupionych budynkach fabrycznych znajdował się warsztat mechaniczny z suwnicą elektryczną o nośności 15 ton, duża tokarnia do wytwarzania kół zamachowych do maszyn parowych oraz heblarka. W frontowym budynku administracyjno-biurowym, znajdowały się archiwa, gabinety dyrekcji, sale posiedzeń, biura techniczne (I piętro) i mieszkania dla personelu (II piętro). W sąsiednim piętrowym budynku znajdowało się ambulatorium oraz mieszkanie dyrektora fabryki (I piętro). W największym czteropiętrowym budynku z windą, znajdował się skład modeli wytwarzanych produktów. Po przebudowie zakładu produkcja fabryki "Lilpopa" została poszerzona, dystrybucję wyrobów ułatwiał dostęp do własnej bocznicy kolejowej, znajdującej się na wykupionej posesji. Do 1914 wytwarzano mosty kolejowe i miejskie, realizowano prace wodociągowe, produkowano maszyny parowe różnych typów, pociski, a także wykonywano zamówienia Ministerstwa Wojny (głównie na tabor samochodowy).
Christening
Akt 625/1856: Działo się w Mieście Warszawie dnia piątego Października Tysiąc osiemset pięćdziesiątego szóstego roku o godzinie kwadrans na szóstą po południu. Stawił się Antoni Magnuski Obywatel lat trzydzieści sześć liczący, w obecności Jana Graff Obywatela i Antoniego (Walty? Kolby?) wyrobnika, obydwaj po lat trzydzieści trzy mających, w Warszawie zamieszkałych, i okazał Nam dziecię płci męskiej, urodzone tu w Warszawie, przy ulicy Długiej pod liczbą pięćset czterdzieści pięć, dnia trzynastego Września roku bieżącego o godzinie jedynastej rano, z jego małżonki Pauliny z Rytwińskich lat dwadzieścia pięć mającej. Dziecięciu temu na Chrzcie Świętym odbytym w dniu dzisiejszym nadane zostały imiona Antoni Henryk a Rodzicami jego Chrzestnymi byli wyżej wymieniony Jan Graff i Józefa Kuczyńska. Akt ten stawającym i świadkom przeczytany, przez Nas Ojca i Świadka pierwszego podpisany został, drugi oświadczył iż pisać nieumie. Ksiądz Apolinary Grochowski Wikariusz parafii Panny Maryi, Antoni Magnuski, Jan Graff
Marriage
Kraków: 50,059559 ° 19,925870 °
Marriage - Akt 607 - Warzawa - Wszystkich Świętych
Was the marriage in Kraków or Warzawa?
From Robert Magnuski:
They did get married in Kraków. The entry in Warzawa was recorded because of marriage banns published in parishes where he and she had lived.
Marriage
Kraków: 50,059559 ° 19,925870 °
Marriage - Akt 607 - Warzawa - Wszystkich Świętych
Was the marriage in Kraków or Warzawa?
From Robert Magnuski:
They did get married in Kraków. The entry in Warzawa was recorded because of marriage banns published in parishes where he and she had lived.
View Notes for ...
Sources
Source
Magnuski Family Genealogical Society Publication: http://www.magnuski.org/ Text: Henryk Magnuski ur. 1857 zm. 30.6.1910 / 53 l syn: Antoni i Paulina Rytwinska 1820-1886 1828-1912 ojciec: Henryk Janina (26.6.1910 - 8.6.1984) Warszawa Powazki Grob 10-4-13 Janusz Magnuski File Cards
Note: Janusz Magnuski File Cards
Source
Magnuski Family Genealogical Society Publication: http://www.magnuski.org/ Text: Businessman, sales of railroad cars to Russia. Podaza za Magnuski Family Genealogical Society. Brak zrodla pierwotnego.
The birth certificate shows the name as "Antoni Henryk". Since the father was also named "Antoni" probably the name "Henryk" was commonly used to differentiate father from son.
Note: Podaza za Magnuski Family Genealogical Society. Brak zrodla pierwotnego.
The birth certificate shows the name as "Antoni Henryk". Since the father was also named "Antoni" probably the name "Henryk" was commonly used to differentiate father from son.
Note: Lilpop & Rau factory (located in Warsaw, Poland) advertisement from 1860, before another shareholder Loewenstein joined them in 1866 creating a new company "Lilpop, Rau & Loewenstein"
Multimedia Object
Lilpop, Rau & Loewenstein (M1923) Type: Photo
Multimedia Object
Lilpop, Rau & Loewenstein (M1924) Type: Photo
Multimedia Object
Lilpop, Rau & Loewenstein (M1925) Type: Photo
Multimedia Object
1909 Warsaw Business Directory (M1926) Type: Photo
Birth19 May 18212520 Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska Death19 November 1888 (Age 67) Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska
Birth18 May 1829 sw Krzyz, Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska Death24 May 1912 (Age 83) Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska
Loading...
Religious Marriage: 7 August 1852 -- W-wa św. Andrzej, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska
Birth13 September 18563527 Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska Death30 June 1910 (Age 53) Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska
Birthbefore 12 May 18634133 Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska Death12 May 1866 (Age 3) Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska
Birth12 November 18654436 Warszawa Nawiedzenie NMP, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska Death13 May 1939 (Age 73) Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska
Birth19 May 18212520 Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska Death19 November 1888 (Age 67) Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska
Birth7 April 18462433 Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska Death11 December 1847 (Age 20 months)Age:1 rok i 8 miesięcy Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska
Birth5 November 18482735 Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska Death17 November 1848 (Age 12 days)Age:12 days Warszawa (św Jan), Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska
Birth13 September 18563527 Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska Death30 June 1910 (Age 53) Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska
Birth19 January 18703232 Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska Death31 January 1931 (Age 61) Warszawa, Warszawa, Warszawa, Mazowieckie, Polska
Loading...
Religious Marriage: 19 October 1905 -- Kraków, Kraków, Kraków, Małopolskie, Polska